For IMDi søker vi en erfaren løsningsarkitekt! (varighet ut året)
For IMDi søker vi en erfaren løsningsarkitekt.
IMDi har behov for en løsningsarkitekt som har ansvar for å arbeide fram løsningsarkitektur og sikre realisering av arkitekturen. Oppdragsgiver vil være digitaliseringsseksjonen i IMDi, men arbeidet vil i stor grad utføres i prosjekter. Løsningsarkitekturen skal utarbeides basert på de føringer og krav IMDi har til arkitektur, og med kvalitetssikring fra linjas virksomhetsarkitekt. Det er viktig at løsningsarkitekten klarer å ivareta IMDis krav inn til prosjektet, og sørge for at løsningsarkitekturen blir realisert i samarbeid med systemleverandøren.
Oppgaver:
- Arbeide fram helhetlig løsningsarkitektur i prosjekt basert på krav og føringer fra virksomheten
- Dokumentere og formidle løsningsarkitekturen til prosjekt og virksomhetsarkitekt
- Være ansvarlig for at arkitekturen følges og realiseres i prosjektene, og ta ansvar for endringsiterasjoner når det er nødvendig å oppdatere eller endre arkitekturkrav for prosjektets løsning
- Samarbeide med leverandør(er) for å sikre at applikasjon og database får best mulig arkitektur- og design
- Arbeide sammen med prosjekt og leverandør(er) slik at leveransene følger arkitekturen
- Utarbeide og levere designdokumentasjon for prosjektenes løsning(er)
- Delta i utarbeidelse av funksjonelle og ikke-funksjonelle krav
- Delta i evaluering av innkommende tilbud
- Delta i implementering av løsning fra valgt leverandør og bidra i utarbeidelse av nye/endrede prosesser
Rolle: Løsningsarkitekt
Krav til kompetanse/erfaring:
- Utdanning innen IKT, fortrinnsvis på masternivå
- Må ha praktisk erfaring med ansvar for løsningsarkitektur i utviklings- og anskaffelsesprosjekter, både funksjonelt og teknisk. Kandidat må kunne dokumentere erfaring med ansvar for løsningsarkitektur.
- Må ha erfaring fra programmering/systemutvikling, ønskelig fra .Netmiljø. Konsulenten forventes å ha tilstrekkelig kompetanse til å forstå konsekvenser av designvalg (i samarbeid med leverandør(er)).
- Ønskelig med erfaring innen flest mulig av følgende områder:
- anskaffelse og implementering av standardsystemer
- skytjenester (SaaS)
- regelimplementering (regelmotor)
- design av systemintegrasjoner for samhandling med eksterne systemer
- God kompetanse og erfaring med å utarbeide arkitektur- og designdokumentasjon i anerkjente modelleringsspråk
- Konsulenten må ha evne til å sette seg inn i eksisterende arkitektur, forstå hvordan arkitekturvalg påvirker løsningen, og hvordan funksjonelle krav og rammebetingelser påvirker arkitekturen.
- Konsulenten bør trives i ett hektisk prosjektmiljø med mange interessenter.
Høres dette interessant ut? Vi ser frem til å høre fra deg!
Kontakt Johan om du har spørsmål til oppdraget.
Dette oppdraget er ikke lenger tilgjengelig. Se alle aktive oppdrag
Meld interesse for lignende oppdrag
Legg igjen profilen din, så kan vi kontakte deg når vi får inn relevante oppdrag som matcher din kompetanse.